Nomads Division  
Pick and Choose - Best Five Events


 

Division 1  -   Lake Michigan - Hammond/East Chicago IN - Directors Ross Tornabene 708-935-5553 &

Bobby Bergren 219-689-6446  April, 19 Open - May 2 - June 6 - July 18 - Aug. 1 - Aug. 15 - Sept. 12

Director: Stan Zatorski 219 512-6581

Division 3  -   Lake Calumet - Burnham IL - Waterfront Boat Launch - Director, Jim Saksa 219-789-1597
 April 18 - May 9 - May 30 - June 13 - June 27 - July 11 - Divisional Championship Sept. 8

2015 Tournament Dates

Angler of the Year Fund as of May 30, 2015 
$1150

First Place 75% - Second Place 25%

Division 2  - Kankakee River -Wilmington IL - Three Rivers & Desplanes Consver. Area Boat Launch  Directors, Dan Marcolini Jr. 779-379-6491  Dan Marcolini Sr. 630-202-1457
 April 11 - May 3 - May 17 - June 14 - June 28 - July 19 - Divisional Championship October 3 & 4

Tony Ardizzone & Brandon McDonald
2015 Nomads Anglers of the Year

Division 5   -   St. Joe River - South Bend/Mishawaka IN - Jeff Burkett 574-674-5317  

April 19 - May 3 - May 24 - June 7 - June 28

Division 4  -   Lake Shafer - Monticello, IN - Big Monon Launch Ramp - Directors, Wally Kerns 219-242-0615
Travis Kerns 219-869-0220 April 11 - May 9 - June 13 - August 8 - August 29 - October 3

Division 6   -   Geist Reservoir  -  Indianapolis, IN - Olil Road Ramp -Ken Phillips - 317-412-5156

April 18 - May 16 - June 13 - July 18 - Aug. 15 - Sept. 12

Division 7   -  Waveland Lake - Waveland IN. - Director, Wil Newlin 812-230-2718

April 12 - June 7 - July 12 - Aug. 9 - Sept. 20

Division 8 - Potato Creek - North Liberty, IN - West Ramp - Director, Stan Zatorski 219-512-6581
                    April 11 - May 9 - June 13 - July 11 - Aug. 15 - Sept. 5 - Divisional Championship Sept. 19

Division 9 -   Lake George  -  Hobart, IN - Director , Jake Dammarell - 219-381-0074 

April 25 - May 30 - June 27 - July 25 - Aug. 15 - Sept. 12 - Championship Sept. 19

Division 10   -   Wolf Lake - Hammond, IN - Wolf Lake Park Ramp - Director, Mitch Boilek 219-554-1606
April 4 - May 2 - June 6 - June 20 - July 11 - Aug. 8 - Divisional Championship Sept. 5

Division 11   -  Morse Reservoir  -  Noblesville IN. - Directors, Ken Phillips 317-412-9670 -                                  Justin Rutlidge 317-281-9670 - April 19 - May 17 - June 27 - July 19 - Aug. 8 - Aug. 22

Division 12 - Lake Tippecanoe  - North Webster, IN - Dance Hall Ramp - Director, Larry Martz 756-669-3008
 April 12 - April 19 - April 26 - May 3 - May 17 - Divisional Championship May 31

Division 13 - Muskegon Lake - Muskegon MI - Fishersmen Landings Ramp - Director, Rick Kedik 269-240-4917
 May 31 - June 14 - July 12 - Aug. 2 - Aug. 30 - Sept. 20

Division 14 - Lakes Lemon & Monroe - Bloomington, IN - Director Josh Collier 812-272-6682                                        Sean Gillenwater 812-325-6647 - March 21 - April 4 - April 18 - May 16 - June 6 -June 13

Division 15  -   Lake Maxinkuckee  -  Culver, IN - Pulic Access Ramp - Directors - Randy Forszt 219-921-6375

Dwayne Wilda 574-315-7893 - April 19 -  May 23 - June 14 - July 12 - July 26 - Aug. 23 - Championship Sept. 9 

Division 16   -  Mazonia Fish & Wildlife Area  - North Gate - Director, Dave Curl Sr.

April 12 - May 3 - June 7 - July 5 - Aug. 2 - Divisional Championship Sept. 27                                                       

Division 17 - Lake Wawasee  - Syracuse, IN - Syracuse DNR Ramp - Directors, Craig Fannin 574-457-6091

Rodney Fannin 765-717-1064 - April 19 - May 17 - June 14 - July 26 - Aug. 16 - Sept. 13 - Championship Sept. 20

Division 18 - Illinois River - Morris, Seneca IL - Stratton, Seneca Ramps - Director Jose Garcia-708-837-6098 
 March 29 - April 12 - May 17 - June 14 - July 12 - Aug. 2 - Divisional Championship Aug. 23

Division 19 - Lake Geneva - Williams Bay, WI - Williams Bay Ramp - Director, Ryan Whitaker

June 13 - June 27 - July 25 - Aug. 8 - Sept. 5

Division  21   -   

 

Division 20  - Fox River - Port Barrington, IL - Port Barrington Motor Sports Ramp

Director, Sal Cannella - April 25 - May 31 - June 14 - June 28 - July 26 - Aug. 23 Championship Sept. 26 & 27

Division 22 - DesPlanes River -  Channahon IL - Big Basin Boat Ramp - Director Steve Morrison 708-224-5450  Oct. 25 - Nov. 8 - Nov. 29 - Dec. 13 - Feb. 28 - Mar. 14 - Divisional Championship Mar. 28

Division 23  -   Braidwood Lake - Braidwood, IL - North Ramp - Directors, Alan Bernicky 708-259-9724

Chris Bernicky - 708-932-2154 - April 26 - May 24 - June 14 - June 21 - Sept. 6 - Open Tournament Sept. 20

Division 25 - North East Indiana - Director, Andy Lee 260-243-9366 - Crooked Lk. April 4 - Hamilton Lk. May 2

Sylvan Lk. June 3 - Barbee Chn. July 11 - Coldwater Lk. Aug. 1 - Championship, Hamilton Lk. Aug. 22

 

Division 24 - Fox Chain of Lakes - Antioch IL - Mutiny Boat Ramp - Director, Sal Canella 224-623-2995 

April 19 - May 9 - June 7 - July 12 - Aug. 2 - Sept. 13 - Divisional Championship Oct. 3 & 4.

 

Current Standings as of September 23, 2015

2018

Tournament of Champions

 

2018
Singles Championship

 

© 2017 Angler's Dream

Designed by Entiere Media